Rady, Zdravie

9 potravín, ktorým sa vyhýbame, ale nemali by sme

Niekedy sa až príliš sledujeme pri jedle kvôli perfektnej postave a dobrému zdraviu. Avšak lekári nás vyzývajú, aby sme to nerobili, pretože nie všetky potraviny sú tak škodlivé, ako sme si mysleli.

My sme urobili taký malý prieskum a zostavili sme zoznam deviatich potravín, ktoré môžu byť pre vás dosť dobré, ak sú konzumované s mierou.

Hranolky

 • zlepšujú trávenie·
 • posilňujú imunitu 

Diétológovia už dávno pridali túto lahodnú pochúťku do zoznamu škodlivých potravín. Napriek tomu, ako ukazuje čas, nič nie je až tak zlé, ak ich budete jesť v malých dávkach. Okrem toho zemiaky obsahujú jód, vitamín B, fosfor, malý vitamín C a kyselinu listovú, zlepšujú trávenie a posilňujú imunitu.

Zmrzlina

 • pre zdravé zuby
 • na kontrolu hmotnosti

Áno, zmrzlina môže byť dobrá aj pre vaše zdravie a vašu postavu. Vápnik obsiahnutý v mlieku pomáha spáliť tuk a je zvlášť vhodný pre tehotné ženy a dojčiace matky. Mliečna zmrzlina obsahuje aj veľa vitamínov a minerálov. Aby sa zabránilo konzumácii skutočne škodlivých farbív a potravinových prísad, lekári dôrazne odporúčajú konzumovať čistú zmrzlinu alebo vyrobenú doma.

Popcorn

 • na prevenciu rakoviny a cukrovky

Dobrá správa pre návštevníkov kín: popcorn normalizuje hladinu cukru v krvi a pomáha eliminovať inzulín a je tiež bohatý na antioxidanty.

Čokoláda

 • pre zdravú pokožku
 • zvyšuje produktivitu

Kožné problémy, údajne spôsobené čokoládou, sú len povesťou. Skutočná čokoláda obsahuje polyfenoly, ktoré zlepšujú krvný obeh a udržujú pokožku pevnú a hladkú. Okrem toho čokoláda posilňuje: jedna čokoládová tyčinka môže nahradiť šálku kávy.  

Majonéza

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt majoneza

 • pre lepší metabolizmus
 • pre zdravé srdce 

Mnohí lekári teraz odporúčajú dať si šalát s majonézou 2-3 krát týždenne kvôli rastlinným olejom, ktoré sú v ňom obsiahnuté: pomáhajú predchádzať vzniku srdcových ochorení. Vitamíny E a F tiež neutralizujú negatívne účinky prostredia a zlepšujú metabolizmus. To sa však týka iba majonéz, ktorá robíte doma – majonéza kúpená v obchode vám nepridá nič dobré. 

Pivo

 • na prevenciu obličiek

Pivo porazí všetko, čo sa týka užitočných kyselín. Kyselina citrónová zabraňuje vzniku obličkových kameňov, vitamín C a kyselina listová posilňujú imunitu. To je dôvod, prečo mnohí lekári odporúčajú piť pivo raz týždenne – len si zapamätajte pravidlo zdržanlivosti. 

Cestoviny

 • predlžujú mladosť 

Cestoviny obsahujú škrob, vitamín B a antioxidanty, ktoré spomaľujú starnutie buniek. 

Cukor

 • dobrý na pečeň a mozog 

Nie, nie je to „sladká smrť“. Vedci už dávno dokázali, že ľudia nemôžu žiť bez cukru a ich nedostatok môže viesť k problémom s mozgom, ako sú sklerotické zmeny. Okrem toho je cukor látkou, ktorá reguluje aktivitu pečene.

Silný alkohol

 • znižuje hladinu cholesterolu

Užívaný v malých dávkach, silné alkoholické nápoje ako koňak môžu byť nielen neškodné, ale aj veľmi užitočné. Zmierňujú bolesti hlavy, zlepšujú trávenie a znižujú hladinu cholesterolu. Alkohol môže byť tiež dobrou liečbou pre bežné prechladnutie a len jeden malý pohárik môže zmierniť stres.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>