Rady, Zdravie

Aj Vy máte pocit, že komáre štípu len Vás a nikoho iného na okolí nie? My Vám povieme, prečo a na koho komáre sadajú.

Nie, nezdá sa vám to. Určite poznáte tie letné večery pri táborovom ohni, na pláži či na turistike v prírode, keď vy ste pokrytí štípancami od komárov, no druhých sa v podstate ani len nedotknú. Zdá sa, že pre tento divný jav existuje pádne vedecké zdôvodnenie.

Podľa čoho si komáre vyberajú ľudí?

1. Komáre obľubujú „lepkavých“ ľudí

Váš pot obsahuje viacero zložiek, ktoré komáre obľubujú. Z nich najpríťažlivejšia je kyselina mliečna. Čím viac sa potíte, tým ste pre komáre atraktívnejší. Dôkazy poukazujú tiež na to, že starší pot je pre ne omnoho lákavejší než pot čerstvý.

2. Komáre milujú konzumentov alkoholu

Ak ste si doteraz mysleli, že alkohol komáre odpudzuje, tak je to presne naopak. Ide o pomerne zlú správu pre milovníkov vína, piva či iného alkoholu. Štúdia z roku 2002 potvrdila, že s narastajúcim obsahom alkoholu vo vašom pote a dychu, sa zvyšuje aj vaša atraktivita pre komáre.

3. Komáre majú chuť pre isté typy baktérií

Baktérie sa nenachádzajú iba v našich črevách (črevná bikroflóra), ale doslova na celom tele, čomu sa odborne hovorí mikrobióm. Každý z nás má však na sebe o niečo odlišné baktérie. No a niektoré z nich komáre odpudzujú a iné zasa priťahujú. Štúdia z roku 2011 ukázala, že vo všeobecnosti ľudia s väčším objemom baktérií na pokožke zvyknú byť pre komáre atraktívnejší.

4. Komáre uprednostňujú krvnú skupinu „nula“

Ďalšia štúdia uskutočnená v roku 2013 došla k záveru, že komáre štípu výrazne častejšie ľudí s krvnou skupinou „0“. Najmenej to bolo pre krvnú skupinu „A“. Skupiny „B“ a „AB“ sa nachádzali niekde v strede na stupnici atraktívnosti. Prečo je tomu tak, to sa zatiaľ ešte nevie.

Ako si držať komáre čím ďalej od tela

Jedným z riešení, ako sa strániť komárov, je používanie klasických komerčných repelentov. Tie však obsahujú škodlivé chemikálie, ktoré môžu škodiť, a to hlavne deťom. Medzi ich nežiadúce účinky patrí napríklad ovplyvňovanie nervového a endokrinného systému.

Zopár prírodných alternatív:

1. Zmiešajte eukalyptový éterický olej s nosným olejom  v pomere 1:10 a touto olejovou zmesou si natrite pokožku.

2. Na záhrade alebo balkóne si vysaďte levanduľu, ktorá komáre prirodzene odpudzuje. Ďalej, podobne ako v predošlom bode, môžete levanduľový éterický olej zmiešať s nosným olejom pre natieranie pokožky.

3. Vhoďte do táborového ohňa pár lístkov tymianu a tiež si natrite zmes tymianového a nosného oleja na pokožku.

4. Konzumácia vitamínu B1 funguje ako dobrý prírodný odpudzovač komárov.

5. Ďalším olejom s preukázanými odpudivými vlastnosťami na komáre je olej z čajovníka. Aplikuje sa na pokožku taktiež s pomocou nosného oleja.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>