Rady

Diabetes už nie je choroba ľudí s veľkým množstvom peňazí, ona sa stala svetovým ochorením. Vyhnite sa jej!

Problém cukrovky postihol svet

V roku 2014 bolo postihnutých viac ako 400 miliónov ľudí. Veľkými porazenými sú krajiny s nízkymi alebo strednými príjmami – a muži. Rozšírenie cukrovky na svete u mužov v roku 2014 (zelená/žltá málo postihnutých, hnedá/čierna veľmi veľa postihnutých)

Diabetes už nie je choroba ľudí s veľkým množstvom peňazí, ona sa stala svetovým ochorením. V roku 2014 bolo odhadom postihnutých 422 miliónov ľudí na metabolické poruchy, píše Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej prvej svetovej správe o cukrovke. Tým počet pacientov od roku 1980 vzrástol takmer na štvornásobok, vtedy hovorili experti o približne 108 miliónoch postihnutých.

Sedem kľúčových bodov

Nemecko vypadlo z prvej desiatky: Zatiaľ čo v roku 1980 ešte Nemecko, Taliansko a Veľká Británia patrili do globálnej prvej desiatky krajín s väčšinou chorých, posunuli sa v roku 2014 Indonézia, Pakistan a Mexiko do zoznamu vedúcich krajín. Nemecko sa premiestnilo zo 6. miesta na 14. miesto. Dôvodom nie je to, že sa situácia v tejto krajine výrazne zlepšila. Vývoj  je skôr dôsledkom ničivého nárastu ochorení v rozvíjajúcich sa krajinách.

Populačný rast a starnutie obyvateľstva zapríčinili na celom svete zhruba 40 % -ný nárast pacientov. Zmeny v životnom štýle, najmä veľké rozšírenie obezity sú zodpovedné za asi 28 percent nárastu. Zvyšných 32 percent je spôsobených kombináciou oboch týchto faktorov. Vo väčšine prípadov je výrazne častejší diabetes mellitus 2. typu. Tomuto sa dá zabrániť – na rozdiel od diabetu 1. typu, ktorý často začína už v detstve.

Polovica diabetikov pochádza z piatich krajín: Čína, India, USA, Brazília a Indonézia. V týchto piatich krajinách však žila v roku 2014 aj polovica svetovej populácie. Takže dohromady predstavujú priemer ochorenia na cukrovku. Aké veľké je riziko ochorenia, závisí aj na blahobyte každého jednotlivca. V krajinách s vysokými príjmami ochorejú najmä chudobní ľudia, v chudobných krajinách sú to predovšetkým bohatí.

Európa ako model. Severné európske krajiny – vrátane Nemecka – sa podľa výpočtov teraz počítajú dokonca za vzorové štáty. Hoci aj v Nemecku sa počet chorých výrazne zvýšil. Zatiaľ čo tam bolo v roku 1980 postihnutých len 3,4 milióna ľudí, v roku 2014 ich už bolo 5,1 milióna – čo predstavuje nárast o 50 percent. Avšak, dôvodom je hlavne starnúca spoločnosť.

Problémové prípady Oceánia, Severná Afrika a Stredný východ. Pokiaľ ide o riziko ochorenia, je Nemecko spolu s ďalšími severozápadnými európskymi krajinami veľkou výnimkou. Takmer vo všetkých krajinách sa riziko cukrovky výrazne zvýšilo zmenami životného štýlu a environmentálnych faktorov, najviac boli postihnuté štáty s nízkym alebo stredným príjmom.

Takto trpí svet na diabetes v roku 2014

Podľa Správy majú ľudia v severozápadnej Európe a južnej Európe najnižšie a ľudia v Oceánii, na Strednom východe a v Severnej Afrike najvyššie riziko tohto ochorenia. Podiel diabetu v týchto krajinách je päťkrát až desaťkrát vyšší ako v krajinách s najnižšími hodnotami.

Starosť o mužov. Zatiaľ čo v roku 1980 ochorelo ešte viac žien ako mužov, medzičasom sa  pomer obrátil. U mužov sa podiel postihnutých dospelých medzi rokmi 1980-2014 zvýšil z 3,6 na 8,8; u žien z 4,7 na 8,2 percenta – aj keď ženy v priemere žijú dlhšie a riziko cukrovky sa zvyšuje s vekom.

Vysoká hladina cukru v krvi ako príčina smrti. Vývoj sa odráža aj v rozdelení úmrtí. V roku 2014 na celom svete zomrelo 3,7 milióna ľudí na následky vysokej hladiny cukru v krvi. 1,6 milióna z postihnutých – teda 43 percent – v tom čase nemala ani 70 rokov.

Vyhnúť sa dá infarktu, mŕtvici, oslepnutiu. U mužov je sedem percent úmrtí vo veku 20 až 69 rokov dôsledkom príliš vysokej hladiny cukru v krvi; u žien je to osem percent. Trvale zvýšenou hladinou cukru v krvi stúpa riziko ochorení, ako je srdcový infarkt, mŕtvica, zlyhanie obličiek, amputácia nohy, oslepnutie a poškodenie nervov. Dokonca aj v krajinách s vysokými príjmami bol počet nespoznaných diabetických ochorení  medzičasom medzi 30 a 50 percent, hovorí sa v správe. Zväz Nemecká diabetická pomoc  odhaduje, že v tejto krajine asi každý piaty nevie o svojej chorobe. Ku skorým príznakom patria smäd, pretrvávajúci hlad, silné nutkanie na močenie, chudnutie, problémy so zrakom a únava.

Proti typu 2 ochorenia pomôže, čo tak často chráni: pohyb, vyvážená strava, nefajčiť. Tieto poznatky nie sú nové. Trend posledných rokov však ukazuje, aké ťažké je ich realizovať.

 

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>