Rady, Zdravie

Domáce lieky na mukokélu

Mukokéla, tiež známa ako orálna cysta je 

hrčka ktorá sa môže sformovať na perách, 

spodku či podnebí v ústach, alebo na jazyku.

 

Tento typ orálnej cysty môže vzniknúť keď je slinná žľaza poškodená či zapchatá. Vo väčšine prípadov vzniká kvôli zraneniam – úder alebo nešťastné zahryznutie do mäkkého tkaniva v ústach.

Ak je mukokéla malá, zvyčajne nie je bolestivá. No čím väčšia, tým väčšiu bolesť spôsobuje. Orálne cysty môžu byť bolestivé aj na priamy dotyk.

Vo väčšine prípadov sa takéto cysty napravia samé, no prečo by ste mali takúto nepríjemnú skúsenosť prečkávať, ak ju môžete veľmi rýchlo vyliečiť vy sám? Predtým než použijete akékoľvek lieky, najprv si ju nechajte obhliadnuť doktorom, nemusí to byť vždy práve mukokéla, no niečo vážnejšie.

  1. Med

Med je jeden z najlepších liečiv na vyliečenie mukokél. Upokojujúce a protizápalové účinky medu sú schopné stíšiť bolesť a zmierniť zápal. Jeho antibakteriálne účinky pomáhajú zabrániť infekcii a taktiež zrýchliť liečiací proces.

– Zmiešajte spolu 1 čajovú lyžičku surového medu a ¼ čajovej lyžičky kurkumového prášku. Pastu aplikujte na postihnuté miesto a ponechajte pôsobiť na pätnásť až dvadsať minút, potom kloktajte vlažnú vodu. Zopakujte dvakrát až trikrát do dňa. Taktiež aplikujte med na postihnuté miesto pred spánkom.

 

  1. Soľ

Mukokéla môže byť pokojne liečená aj soľou, nakoľko má soľ liečebné účinky ktoré teda dopomáhajú v liečebnom procese. Taktiež pomáha rýchlo odstrániť všetok nahromadený hlien z mukokély, zatiaľ čo zmierňuje bolesť a zároveň aj zápal v postihnutej oblasti.

– dôkladne zmiešajte ½ lyžice soli s pohárom teplej vody, tento roztok používajte ako ústnu vodu a vyplachovanie úst zopakujte trikrát až štyrikrát do dňa

  1. Ľad

Ľad dokáže zmierniť bolesť a podráždenie spájané s veľkými orálnymi cystami. To robí z ľadu jedným z najlepších ‚liečiv‘ proti mukokéle.

– zabaľte niekoľko ľadových kociek do tenkej handričky ktorú následne priložíte na postihnuté miesto na jednu minútu, zopakujte párkrát do dňa

– ďalší spôsob je popíjať studenú vodu raz za čas, aby ste utlmili nepríjemnú bolesť

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>