Rady, Zdravie

Extrémne škodlivé látky v jednom predmete, ktorý používame denne. Touto nevedomosťou ohrozujete svoje zdravie!

Neexistuje ani jeden človek , ktorý by nepil vodu z plastovej fľaše. Takto balená voda je všade a aj keď sa nam zdá ze to je už normálne, práve plastový obal predstavuje najväčšie riziko pre zdravie. Vodu v PET fľaši si berieme na cestu, pijeme z nej pri športovaní a dávame ju aj svojim deťom, alternatívy sineviee predstaviť. Aké nevýhody má takýto obal a prečo je predstavuje nebezpečenstvo pre naše zdravie?

Po tomto článku sa už na plastové flašky  budete pozerať inak. Nie len že v obrovskej miere prispievajú k znečisťovaniu našej planéty, ich používaním „znečisťujeme“ aj svoj organizmus.

Označenie

Plastové fľaše majú označenie na dne. To prezrádza, aký druh plastu bol na ich výrobu použitý a na podla toho si vieme  zisťit potrebné informácie o tomto materiíli. Niektoré označenia by nás mali varovať pred kúpou, fľaše s iným označením sú naopak relatívne bezpečné.

Fľaša označená číslom 1 v trojuholníku (PET alebo PETE) je vyrobena len na jedno použitie. Akonáhle je tento druh plastu vystavený vysokým teplotám, čo spôsobuje aj slnečné žiarenie, uvoľňuje priamo do vody toxíny škodlivé našému zdraviu.

Polyetylén označený číslom 2 a 4 alebo polypropylén s číslom 5 je najvhodnejšou voľbou, pokiaľ ide o obaly určené na potraviny. Fľaše s takýmto označením sú bezpečné aj pri viacnásobnom používaní, no nedívajte do nich horúce tekutiny.

Baktérie

Množstvo baktérií, ktoré sa usídlia na plastovej fľaši rastie každým použitím. Prejde velmi dlhá cesta  Od naplnenia fľaše cez jej distribúciu a konečné vyloženie na regáloch obchodov. Fľaše sa dotkne množstvo ľudí, ukladáme ju na najrôznejšie miesta a z povrchu fľaše na jej uzáver je pre baktérie veľmi krátka cesta.

Množstvo baktérií na a vo fľašiach často prekračuje bezpečnostné limity a niektorí odborníci dokonca prirovnávajú pitie z fľaše k olizovaniu záchodovej dosky.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>