Rady, Zdravie

HIV infekcia sa dá ošetrovať, ale doteraz nie vyliečiť. Nemeckí výskumníci teraz vyvinuli metódu, ktorá by to mohla umožniť.

HIV vírus

Keď sa vírus HIV raz zakorení v ľudskom tele, už sa ho nezbavíme. Problém je v tom, že patogén môže inštalovať svoju vlastnú genetickú informáciu do genómu ľudských buniek. On napadá určité v krvi krúžiace imunitné bunky. Ako súčasť genómu je dobre chránený pred napadnutím. Lieky proti HIV môžu zabezpečiť, že sa vírusy ešte sotva rozmnožujú.

Nemeckí vedci teraz vyvinuli metódu, ktorá priamo napadá provírusy: s akýmsi druhom nožníc ich vystrihnú cielene z genetického materiálu, informuje tím pod vedením Franka Buchholza z TU Drážďany a Joachima Haubera z Ústavu Heinrich-Pette v Hamburgu v časopise „Nature Biology“. Po vystrihnutí provírus z bunky degraduje.

Ako funguje táto metóda?

Vedci v jednom komplikovanom procese zmenili jeden enzým, ktorý špecificky rozpoznáva určité úseky genómu, tam vystrihne kus DNA a konce znovu spojí. Tento typ enzýmu nazývajú výskumníci rekombináza. Cieľom bolo vyvinúť také DNA nožnice, ktoré podľa možnosti rozpoznajú veľkú časť veľmi premenlivých HIV vírusov a súčasne nenapadnú žiadne ďalšie úseky v ľudskom genóme – teda na inom mieste nespôsobia žiadnu škodu.

Podľa tvrdenia výskumníkov rozpozná ich rekombináza Brec1 viac ako 90 percent známych variantov HIV. Ona pritom naskočí na oba konce provírusu, takže tento úplne odstráni. Z celkového počtu 37 miliónov ľudí nakazených HIV na celom svete má podľa odhadu vedcov najmenej 28 miliónov provírusy, ktoré sú citlivé na rekombinázu-

AKO SA DOSTANÚ NOŽNICE DO SPRÁVNYCH BUNIEK?

Myšlienka spočíva v tom, že odoberie HIV infikovaným tie kmeňové bunky, z ktorých pochádzajú všetky v krvi cirkulujúce bunky – aj tie imunitné bunky, v ktorých HIV prežije. Do genómu kmeňových buniek sa vloží v laboratóriu gén, ktorý obsahuje plán pre DNA nožnice. Trik pritom: táto kópia sa len prečíta, teda nožnice sa vyrábajú iba vtedy, ak sa v bunke nachádzajú vírusy HIV. O to sa stará integrovaný prepínač.

Následne sa pacientovi vstreknú jeho bunky zmenené v laboratóriu späť. Z nich vznikajúce imunitné bunky môžu zničiť HIV. Pretože akonáhle vírusy vstúpia do bunky, nožnice sa aktivujú a prehľadávajú genóm na provírusy, aby tieto eliminovali. Imunitný systém, ktorý v dôsledku infekcie HIV postupne hynie, by sa mohol opäť zotaviť a posilniť.

AKÉ SÚ MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

Rekombináza vystrihuje veľmi špecificky provírusy, takže vedci sa prakticky neobávajú žiadnych vedľajších účinkov. Problematické by to mohlo byť, keď sa dva HIV provírusy usadili blízko seba v genóme. Potom je mysliteľné, že sa jedným ťahom oba tieto – a medzi nimi sa nachádzajúci ľudský genóm – oddelia. To je ale z niekoľkých dôvodov veľmi nepravdepodobné, píšu výskumníci. Rané pokusy s génovou terapiou sa skončili dramaticky. Liečené deti s ťažkým genetickým ochorením dostali leukémiu.

ČO SA BUDE DIAŤ ĎALEJ?

Či sa metóda skutočne osvedčí u ľudí, sa musí ukázať teraz. Kým bude prijaté definitívne rozhodnutie prejdú pravdepodobne roky. V prípade, že DNA nožnice preukážu požadovanú prácu nielen v bunkových kultúrach a na myšiach, bol by to obrovský krok: prvá možnosť vyliečiť ľudí s infekciou HIV.

Výskumníci z Drážďan a Hamburgu vyvinuli enzýmové nožnice, ktoré môžu opäť odstrániť genóm HIV vírusov z infikovaných buniek. Zatiaľ boli experimenty s bunkovými kultúrami a pokusmi na zvieratách úspešné, na štúdie s pacientmi sa ešte čaká. Ak by DNA nožnice fungovali aj u človeka, bol by to revolučný krok: prvá možnosť ako vyliečiť ľudí z infekcie HIV.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>