Rady, Zdravie

Je veľmi známy, neskutočne účinný a zdravý! Môžme ho nazvať aj hotovým „voňavým“ zázrakom. Ktorá bylinka to je?

Čo obsahuje medvedí cesnak?

Keď sa bližšie pozriete na to, čo medvedí cesnak obsahuje, môže sa Vám to na prvý pohľad zdať ako “nič moc”, ale opak je pravdou. Medvedí cesnak obsahuje skryté cenné látky, ktoré z neho robia úžasnú liečivú a chutnú bylinu. Viď nižšie aké má pozitívne účinky na organizmus.


Medvedí cesnak – účinky

  • Podporuje imunitný systém a ochranu zdravia, antispetické, antibakteriálne, antibiotické účinky.
  • Zlepšuje a hojí poranenia kože
  • Prečisťuje a zlepšuje: dýchacie cesty, pečeň a krv, močové cesty a obličky
  • Podporuje trávenie, zlepšuje vyprázdňovanie a odstraňuje plynatosť
  • Znižuje vysoký cholesterol z krvi, znižuje vysoký krvný tlak, účinná prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
  • Močopudný účinok odvodňuje nadbytočnú vodu z tela
  • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, zlepšuje funkciu mozgu a pamäti

Kde sa medvedí cesnak vyskytuje a ako sa zbiera

Medvedí cesnak rastie vo vlhkom prostredí. Má rád vodu, vlhko a tieň . Priame slnko ho však ničí, takže od apríla si môžete robiť prechádzky v lese a dúfať, že medvedí cesnak objavíte. Medvedí cesnak rastie vo voľnej prírode do 900 m.n.m. Z medvedieho cesnaku sa zbierajú iba jeho listy, ktoré sa potom používajú do studenej alebo teplej prípravy, podobne ako listy špenátu. Ak si nebudete celkom istý, či je to medvedí cesnak, ovoňajte jeho listy, voňajú mierne po cesnaku.

Uskladnenie medvedieho cesnaku:

Medvedí cesnak má najväčšiu silu hneď po odtrhnutí, teda priama konzumácia. Medvedí cesnak sa nedoporučuje sušiť, pretože touto metódou prichádza o všetky liečivé zložky a tým pádom aj účinky. Medvedí cesnak je najlepšie skonzumovať ihneď po odobratí, ak však nemáte inú možnosť uchovajte ho aj v chladničke v uzatvárateľnej nádobe, ak ho skonzumujete do troch dní. Ak ho použijete neskôr, tak ho zamrazte.

Použitie:

Medvedí cesnak v jedle medvedí cesnak môžete jednoducho pridať do akéhokoľvek jedla, kam sa Vám bude hodiť. Najčastejšie sa používa do polievok, ryže, nátierok, ku mäsu, cestovinám do zemiakov a podobne. Netreba sa báť jeho možností použitia. Tepelná úprava neznehodnocuje živiny v cesnaku, takže pokojne ho varte, duste, pečte alebo grilujte. Medvedí cesnak korenie – umyté listy usušte a nechajte prirodzene vysušiť. Toto korenie potom používajte do varenia, pečenia, grilovania alebo len tak ako čaj.

 

Čaj z medvedieho cesnaku

Potrebujete:  1 PL čerstvo nakrájaných listov medvedieho cesnaku, 0,5 ČL med, 2,5 deci vody, 1 plátok citróna. Čerstvo nakrájaný medvedí cesnak zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať. Keď je čaj teplý pridajte med a citrón

Recept – „Medvedia“ šťava

Potrebujete: 5 hrstí listov medvedí cesnak, 120 ml med, 4 PL extra panenský olivový olej, 1 PL citrónová alebo limetková šťava. Všetky suroviny vložíme do misky a všetko dôkladne rozmixujeme na hustú hmotu. Túto zmes užívajte 1 krát za deň, po jednej polievkovej lyžici. Túto šťavu zapite vodou alebo čajom bez cukru

Recept – tinktúra z medvedieho cesnaku

Táto “medvedia tinktúra” má silne pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém, močové cesty, obličky, pečeň, dýchacie cesty, hrubé črevo a ženské pohlavné orgány. Všetky tieto orgány prečisťuje a posilňuje a taktiež funguje aj ako účinná prevencia proti vzniku chorôb týchto orgánov.

Tinktúrovú kúru aplikuje v dĺžke minimálne jeden mesiac aby bola čo najúčinnejšia a to 2 krát za deň po 20 kvapiek a zapite čistou vodou.

Potrebujete: 0,5 kg listov medvedieho cesnaku, 1 liter tvrdého alkoholu, sklenená uzatvárateľná fľaša.

Umyté a osušené listy medvedieho cesnaku si rozrežte na polky  pretože ich účinné látky sa ľahšie uvoľnia do alkoholu. Prerezané listy natlačte do sklenenej fľaše a na koniec zalejte alkoholom. Alkohol použite napríklad vodku, pretože tá nie je aromatická, nech neprehluší chuť medvedieho cesnaku. Fľašu uzatvorte a nechajte lúhovať mesiac až dva na tmavom mieste. Liečivé látky sa uvoľnia do alkoholu a vznikne výsledná tinktúra. Po lúhovaní tekutinu preceďte zbavte listov a môžete používať.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>