Rady, Zdravie

Najúčinnejšie spôsoby, ako dieťaťu znížiť horúčku do 5 minút

Ak má vaše dieťa horúčku, môže to byť veľmi stresujúce aj veľký problém zároveň. Mnohé štúdie potvrdili, že ak je dieťa inak celkom v poriadku, horúčka môže aj bez väčších rodičovských starostí odznieť (dieťa si horúčku vyplačká, je emočným odrazom jeho stavu).

Lenže v mnohých prípadoch je práve ona signálom, že sa s dieťaťom niečo deje a je choré. Môžu sa k nej nabaliť ďalšie pridružené faktory, ktoré súvisia s orgánovou sústavou. Dieťa tak môže bojovať s infekciou, ktorú porazia až napríklad antibiotiká. Ak horúčka pretrváva niekoľko dní a stav sa zhoršuje, je potrebné ísť k pediatrovi. Poďme si však povedať pár krokov, ktoré vášmu dieťaťu pomôžu cítiť sa lepšie.

Prirodzené domáci metódy na zníženie horúčky dieťaťa:

Strúhané zemiaky

Zemiaky umyte, ošúpte a nastrúhajte. Tento peeling je v ponožkách dieťaťa veľmi účinným pomocníkom, pretože znižuje horúčku.

Studený obklad na čele

Veľmi užitočnou a efektívnou zbraňou na zníženie horúčky je studený a vlhký obklad na čelo vášho dieťaťa. Je to najlepší spôsob, pretože spiace dieťa si nebude obklad z čela dávať dole.

Vlažný kúpeľ

Studenú vodu nepoužívajte ani náhodou! Dieťa sa začne chvieť, a tým bude telesná teplota ešte stúpať. Vlažná voda je rozhodne lepšia. Voda sa z pokožky odparuje, telo sa chladí a znižuje telesnú teplotu.

Dajte svojmu dieťaťu dostatok tekutín a chladených potravín

Chladnejšie tekutiny i jedlá znižujú telesnú teplotu zvnútra. Je dôležité, aby dieťa bolo hydratované.

Môžete použiť ventilátor

Cirkulácia vzduchu v miestnosti pomôže vytvoriť vzdušnejší priestor. Akurát nemierte s ventilátorom priamo na dieťa, len priveďte čerstvý vzduch do jeho okolia.

Vrstvy oblečenia

Nie je dobré dieťa príliš obliekať. Postačuje jedna vrstva oblečenia a ľahká prikrývka.

Zostaňte s dieťaťom doma

Vytvorte optimálne prostredie domova, ak chodíte radi von, tak s ním buďte jedine v tieni.

Rozhodujúci je však vek dieťaťa. Ak je dieťa mladšie, ako 3 mesiace a má horúčku, je dobré jeho stav vždy konzultovať s lekárom. Staršie dojčatá a batoľatá sú na zváženie, ale rozhodne nič nepokazíte, keď sa vám niečo nezdá a radšej lekára navštívite.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>