Rady, Zdravie

Pomáha alebo ubližuje? Najväčšie MÝTY, kolujúce okolo OČKOVANIA

Hoci očkovanie preukázateľne dokázalo zachrániť životy miliónov detí, tak sa čoraz častejšie objavujú nepodložené hypotézy, že s ním súvisí rad komplikácií a očkovacie látky môžu spôsobiť rôzne choroby. A rad rodičov preto odmieta svojich potomkov nechať očkovať, alebo aspoň očkovanie odďaľujú, čím vystavujú riziku nielen ich, ale aj ostatné deti.

Tu sú najčastejšie mýty, ktoré odporcovia očkovania vypúšťajú do sveta.

V rozvojovom svete umierajú kvôli nízkej zaočkovanosti ročne stovky tisíc detí, napriek tomu ani toto nie je pre odporcov očkovania argument, aby svoje dieťa nechali zaočkovať, a vyzdvihujú ojedinelé komplikácie nad preukázateľné úspechy. Strašiak v podobe možných trvalých následkov, ktoré sa objavujú len veľmi sporadicky, je pre nich väčším argumentom.

Malo by byť rozhodovanie či dieťa očkovať alebo nie čisto na rodičoch, alebo je v poriadku, že je očkovanie v SR povinné? Čo si o tom myslíte?

Nemusím očkovať, pretože sú očkovaní ostatní

Tento názor vychádza z predpokladu, že všetky deti okolo sú očkované, a preto neočkované dieťa nemôže chorobu dostať, pretože ju nemá od koho chytiť. Problém ale nastáva v tom, že všetky choroby, proti ktorým sa očkuje, stále nie sú úplne vymetené, takže dieťa sa môže nakaziť od človeka, ktorý je jeho prenášačom.

Moje nenaočkované dieťa nemôže nakaziť ostatné

Opäť pochybná úvaha, vychádzajúca z predpokladu, že ostatné deti sú očkované, a preto ich nemôže nezaočkované dieťa nakaziť. Ako je známe, žiadne očkovanie nechráni očkovaných na 100%. A preto sa môže stať, že neočkované dieťa dostane infekčnú chorobu a tou nakazí očkované, u ktorého sa nevytvorilo dostatok protilátok. Priebeh choroby môže tak byť u oboch detí rovnaký, teda s možnými vážnymi či trvalými následkami.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ockovanie

Spochybňovanie vakcín

Ako argument proti očkovaniu často počujeme, že samotné vakcíny nie sú dostatočne preverené, pretože obsahujú napríklad nedostatočne oslabený kmeň choroby. Tieto obavy majú zrejme racionálne jadro v tom zmysle, že v minulosti sa skutočne objavili prípady technologicky chybne vyrobených vakcín. Ale to nie je prípad dnešných vakcín, ktoré sú dostatočne tstované, aby škodlivé reakcie úplne eliminovali.

Prímesi, pridávané do vakcín, majú nežadúce účinky

Do vakcín sa pridáva rada podporujúcich látok, tie ale môžu mať podľa odporcov očkovania vedľajšie účinky. Aj napriek tomu, že sú tieto látky testované na bezpečnosť, môžu vraj spôsobovať nežiadúce reakcie. Tento mýtus opäť vychádza z toho, že sa objavilo niekoľko správ, referujúcich o možnej toxicite týchto prímesí. Ale odborné štúdie to vyvracajú, pretože i tieto prímesi musia spĺňať prísne bezpečnostné opatrenia.

Očkovanie preťažuje imunitný systém

U niektorých rodičov môže počet povinných vakcín vzbudzovať obavy, že môže dojsť k preťaženiu vyvíjajúceho sa imunitného systému malého dieťaťa a ten prestane fungovať. Tento strach opäť vychádza z toho, že v minulosti skutočne niektoré vakcíny mohli úplne výnimočne vyvolať tento útlm. Ale dnes používané vakcíny u zdravých detí imunosupresiu nevyvolávajú.

Choroby, proti ktorým sa očkuje, už nie sú

Odporcovia očkovania tvrdia, že choroby, proti ktorým sa očkuje, už nehrozia, a preto nie je nutné sa proti nim očkovať. Problém s týmto tvrdením spočíva ale v tom, že nie všade na svete je to pravda a dieťa sa v dobe, kedy sa dá za necelý deň dostať na druhý koniec sveta, sa môže jednoducho nakaziť od niekoho, kto chorobu dostal,pretože v jeho zemi proti nej nebol očkovaný.

 

Lekári nie sú dostatočne preškolení

Opäť pochybný dôkaz proti očkovaniu súvisiaci s tým, že môže dojsť k chybe zdravotníka. Pokiaľ sa tak stane a vakcína je chybne aplikovaná, tak môže spôsobiť nežiadúce vedľajšie účinky alebo dokonca nemusí vôbec pôsobiť. Pretože je ale aplikácia väčšiny vakcín u detí veľmi jednoduchá, tak k takejto chybe takmer určite nemôže dojsť. Naviac lekári pravidelne prechádzajú školením, takže všetky tieto informácie o očkovaní určite majú. Stačí sa len opýtať.

Očkovanie spúšťa závažné choroby

Niektorí odporcovia očkovania tvrdia, že očkovanie môže byť spúšťacím faktorom rôznych chorôb, pretože neprirodzene nabudzuje vlastný organizmus. Tento dôkaz vychádza z toho, že je celosvetovo registrovaný nepatrný počet nežiadúcich trvalých následkov očkovania. Samozrejme, pri mnohomiliónovom počte očkovaných detí je tento počet úplne zanedbateľný.

Očkovanie môže spôsobiť autizmus

Tento mýtus vychádza z toho, že sa autizmusus dieťaťa prejavuje pred jeho tretím rokom, pričom do tejto doby sa batoľa vyvíjalo normálne. A rodičia po jeho manifestácii hľadajú dôvod, prečo k chorobe došlo. Pretože ale nie je presne známe, čo autizmus spôsobuje, dostáva sa tak do korelácie s očkovaním, ktoré do tejto doby zapadá. Pretože je ale autizmus vrodenou poruchou, tak na jeho priebeh a spúšťač nemá očkovanie vplyv.

Očkovanie môže spôsobiť Crohnovu chorobu

Tento výmysel opäť súvisí s tým, že nie je presne známa príčina tohto onemocnenia vnútorností, a tak sa dáva do súvislosti s očkovaním proti osýpkam, pri ktorých sa môžu prejaviť podobné príznaky, ako má choroba samotná. Pretože sa zrejme jedná o chorobu autoimunitného systému a sklon k nej je ovplyvnený geneticky, nemá na ňu vakcína vplyv.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>