Rady

Sezóna červeného melóna je tu! Ako zistíte, či je zdravý a sladký? Veľmi jednoducho! Už sa viac v obchode neoklamete.

Červené melóny sú bez pochýb jedným z najosviežujúcejších, najchutnejších a najzdravších ovocí, bez ktorého si mnohí z nás ani nevedia predstaviť leto. Ich špecifická chuť je obľúbená medzi ľuďmi z každej vekovej skupiny. Keď si však idete do obchodu kúpiť melón, je pomerne ťažké vybrať si bez krájania a ochutnávania taký, ktorý bude sladký a akurátne dozretý.

No a práve s týmto malým problémom vám chceme pomôcť našim dnešným článkom. Ukážeme vám niekoľko tipov, ktoré vám umožnia vybrať si ten správny melón.
<h3>1. Sledujte miesto na ktorom rástli</h3>
Červené melóny, na rozdiel od napríklad banánov alebo paradajok, už nedozrú potom, ako sú odtrhnuté z materskej rastliny. Veľa farmárov sa snaží ich dodať na trh čím skôr. Ak ich však odtrhnú priskoro, ostanú nedozreté. Preto pri ich kúpe sledujte miesto na ich spodku, ktoré sa dotýkalo zeme počas toho, keď rástli. Toto miesto by malo byť dostatočne veľké a krémovej farby.
<h3>2. Tvar a lesk</h3>
Vyhýbajte sa melónom, ktoré majú hrbole. Dobré melóny by mali mať pravidelný oválny alebo okrúhly tvar. Ak má melón uniformný tvar, znamená to, že je správne dozretý. Ak je príliš lesklý, značí to, že ešte celkom nedozrel.
<h3>3. Farba</h3>
Svetlé melóny nemali zvyčajne dostatok času dozrieť na poli. Vždy si preto vyberajte tmavšie kusy, s menej zreteľnými pruhmi.
<h3>4. Poťažkajte ich</h3>
Melóny sú tvorené najmä z vody. V skutočnosti je to vyše 90%, najviac zo všetkého ovocia. Preto, ak sa vám po poťažkaní zdá, že je na svoj objem ľahký, potom je s veľkou pravdepodobnosťou vnútri suchý. Vyberte si preto taký melón, ktorý sa javí ako najťažší.
<h3>5. Vyhýbajte sa stopkám</h3>
Nikdy nekupujte melóny so stopkami, pretože boli z poľa pozbierané ešte predtým, ako stihli dostatočne dozrieť. Hľadajte také, ktoré majú v mieste, kde bola stopka, miernu jamku. Tá svedčí o tom, že stopka z neho po dozretí sama odpadla.
<h3>6. Poklopkávanie</h3>
Niektorí ľudia sú presvedčení, že poklopkávať po melóne nemá zmysel. Nie je to však pravda. Dobrý je taký melón, ktorý keď držíte v dlani a druhou rukou naň poklopkávate, tak v dlani ste schopní cítiť jeho vibrácie.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>