Rady, Zdravie

Ste aj vy jedným z ľudí, ktorí nechcú chytiť nejakú infekciu nachádzajúcu sa na záchodovej doske? Pokladať toaletný papier na dosku už viac nebudete.

Mnohí ľudia na celom svete, vrátane mňa, vždy keď idú na verejnú toaletu, tak prv než si sadnú na záchodovú dosku, obložia si ju toaletným papierom. Dôvod je zrejmý – ide o pocit hygieny, aby sme si nesadli holou kožou na miesto, o ktorom nevieme, kto na ňom sedel pred nami. Ste aj vy jedným z týchto ľudí, ktorí nechcú chytiť nejakú infekciu nachádzajúcu sa na záchodovej doske? Určite si teraz myslíte, že to robíte správne. Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo to tak celkom nemusí byť pravda. Po dnešku s tým zrejme nadobro skončíte.
<h3>Čo je zle na pokladaní toaletného papiera?</h3>
Ako sa ukazuje, pokladanie toaletného papiera na záchodovú dosku môže spôsobovať viac škody ako úžitku. Dokonca, riziko prenosu infekcie je pri tom ešte väčšie než keby ste si sadli priamo na dosku. Experti poukazujú na fakt, že dosky na verejných záchodoch nie sú miestom, kde by dochádzalo k prenosu infekcie. Kedysi sa predpokladalo, že prostredníctvom nich sa môžu prenášať hlavne pohlavné choroby a choroby zažívacieho traktu. Ukázalo sa však, že tomu tak nie je. Pointa je niekde inde. Pozrite sa, väčšina ľudí po dokončení potreby záchod spláchne, no vrchný príklop už nezavrie.

Jedna štúdia zistila, že <strong>pri splachovaní toalety voda špliecha až do výšky 2 metre</strong> a s ňou aj všetky tie škodlivé baktérie a vírusy<a href=“https://domacaliecba.sk/20-priznakov-ze-mate-v-tele-parazitov-uzite-tieto-bylinky-zbavte-sa-ich/“>.</a> Tie však málokedy končia na záchodovej doske. Ak aj, tak sa zvyčajne hneď utrú, lebo ľudia nechcú zanechať toaletu zababranú. Množstvo baktérií a vírusov naopak pristane na toaletnom papieri nachádzajúcom sa v blízkosti záchodu. Ak si takýto toaletný papier potom položíte na záchodovú dosku, v podstate si sadáte priamo na uvedené baktérie a vírusy.
<h3>Ako správne chodiť na verejné wc?</h3>
V prvom rade treba povedať, že aj keď je riziko prenosu infekcie väčšie z kontaminovaného toaletného papiera než zo záchodovej dosky, riziko je stále pomerne malé. Predsa len, naša pokožka sa vyvinula ako účinná ochranná bariéra pred prienikom patogénnych organizmov z okolia do nášho tela. Skôr tu ide o pocit hygieny. Samozrejme, že aj na záchodovej doske sa môžu vyskytovať nebezpečné baktérie ako sú E. coli či rôzne druhy streptokokov. V každom prípade je však lepšie, ak záchodovú dosku na verejných toaletách len utriete toaletným papierom. No a najlepšie je mať vlastný, o ktorom viete, že nie je nijako kontaminovaný.

Dúfame, že sa vám tento článok páčil a že ste sa z neho dozvedeli niečo nové. V takom prípade ho prosím nezabudnite zdieľať s vašimi priateľmi a známymi.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>