Rady

Táto rastlina vyzerá ako burina, no pravda je úplne iná!

Ľudia používajú túto bylinku už od dávnych čias ako výborný prírodný liek. Obsahuje mnoho vápnika, betakaroténu, vitamínu K, tiež vitamínu C a ďalších hojivých látok. Medzi niektoré z jej medicínskych vlastností patria: antimikrobiálne, sťahujúce, antihistamínové, protizápalové, odhlieňovacie, diuretické a zastavujúce krvácanie. Rastlinka, o ktorej hovoríme sa nazýva skorocel. U nás je pre liečbu známejší skorocel kopiovitý, avšak výborné liečivé vlastnosti má aj bežný skorocel širokolistý (na úvodnom obrázku).
<h2>Ako užívať skorocel</h2>
Jeho listy môžete konzumovať priamo alebo si ich pridávať do rôznych šalátov. Keďže skorocel má protizápalové účinky, je výborným prostriedkom aj na znižovanie bolestí a svrbenia vyplývajúcich z rôznych kožných ochorení. Listy skorocelu sú vynikajúce na menšie poranenia kože, uštipnutia hmyzom, vredy, vyrážky a iné podráždenia pokožky. Vo forme čaju, tinktúry alebo sirupu je zasa vhodný na kašeľ a zápaly priedušiek.
<h2>Liečba respiračných ťažkostí pomocou skorocelu</h2>
V Bulharsku boli vykonané 2 klinické štúdie. Zdokumentovali, že skorocel je veľmi efektívny na chronickú bronchitídu. Táto bylinka pôsobí ako silný odhlieňovač – podobne ako glycerín alebo pektín, ktoré sú bežné ingrediencie väčšiny kvapiek a sirupov proti kašľu. Látky obsiahnuté v skorocele uvoľňujú podráždenie a nepohodlie tým, že vytvárajú okolo chorých slizníc ochranný povlak.
<h2>Podpora zdravých kostí, zraku a imunity</h2>
Listy skorocelu obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Všetci vieme, že tento vitamín je kľúčový pre optimálnu činnosť imunitného systému.

Navyše, jeho listy majú vysoký podiel vitamínu A (respektíve jeho prekurzoru betakaroténu). Ten je dôležitý pre zdravie očí a predchádza vekom podmienenej makulárnej degenerácii, ktorá je častou príčinou slepoty.

Obsah vápnika, horčíka a vitamínu K zasa prispievajú k prevencii pred osteoporózou.

Skorocel však účinkuje aj na mnohé ďalšie ochorenia než len tie, ktoré boli doteraz vymenované.

V knihe <em>Americká Materia Medica, Terapeutiká a Farmakognózia</em> od Dr. Finley Ellingwoodovej z roku 1919 sa píše, že dokáže pomáhať s ochoreniami ako sú všetky kožné problémy a uštipnutia, ochorenia krvi, úrazy, infekčné ochorenia, ženské ťažkosti a otrava ortuťou.

Podľa portálu <em>Life Advancer</em> je skorocel pre naše telo všeliekom a dokáže vyliečiť všetko od tráviacich ťažkostí, cez menštruačné kŕče, kožné problémy až po artritídu a reumatické bolesti.
<h2>Recept na skorocelový čaj</h2>
<ul>
<li><strong>2 čajové lyžičky čerstvej alebo 1 lyžičku sušenej zmesi skorocelového koreňa, listov a semienok</strong></li>
<li><strong>1 pohár (2 až 2,5 dcl) vriacej vody</strong></li>
</ul>
Zalejte skorocelovú zmes vriacou vodou, prekryte pokrývkou a nechajte lúhovať 10 minút. Potom čaj sceďte a ak chcete, pridajte do neho lyžičku medu na dochutenie. Čaj užívajte 2 až 3 krát denne do zlepšenia zdravotného stavu alebo vymiznutia vašich zdravotných

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>