Rady, Zdravie

Určite aj Vy vyhadzujete kôru z červenej dyne. Od dnes to už viac neurobíte! Biela časť kôry je priam prešpikovaná živinami!

Červené melóny sú šťavnaté, chutné a plné výživných látok ako vitamíny, minerály či antioxidanty. Avšak, zvyknete aj vy kôru z nich vyhadzovať, tak ako to robí zrejme väčšina ľudí? Potom robíte jednu veľkú chybu. Ani ja som to doteraz nevedela, až kým ma na to neupozornil môj manžel. Ono totižto melónová kôra je dokonca oveľa zdravšia než samotná červená dužina.
<h3>Čo obsahuje kôra červenej dyne?</h3>
Biela časť kôry je priam prešpikovaná živinami. Je to určite niečo, čo by ste mali zaradiť do svojho jedálnička.

Tú najvrchnejšiu tmavú a tvrdú časť kôry môžete odstrániť, nechajte len tú bielu časť.
<ul>
<li>vitamín A</li>
<li>vitamín B6</li>
<li>vitamín C</li>
<li>draslík</li>
<li>zinok</li>
<li>horčík</li>
</ul>
Avšak zrejme najužitočnejšou živinou v melónovej kôre je takzavný citrulín. Táto aminokyselina je zodpovedná za budovanie silných a zdravých svalov.
<h3>Zdravotné prínosy kôry z červeného melónu</h3>
Samotný červený melón je extrémne zdravý a dokáže pomôcť pri liečbe mnohých ochorení.

<strong>1. Pomáha pri chudnutí.</strong> Vysoký obsah vlákniny v kôre je výborným pomocníkom pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

<strong>2. Upokojuje nervy.</strong> Spomínaný citrulín je dôležitý nielen pre vývoj svalov, ale aj pre správnu funkciu nervov. Účinne vás zbaví stresu a úzkosti.

<strong>3. Pôsobí ako diuretikum a zmierňuje opuchy.</strong> Nielen červená dyňa, ale aj je kôra je tvorená prevažne z vody, čo z nej robí výborné diuretikum. Spolu s ostatnými látkami pomáha z tela odstraňovať nahromadené tekutiny, čím zmierňuje opuchy, hlavne nôh.

<strong>4. Detoxikuje telo.</strong> Kôra obsahuje látky, ktoré na seba viažu mnohé toxíny a tie sa následne vyplavujú von z tela.

<strong>5. Posilňuje imunitu.</strong> Potrebujete posilniť imunitu? Potom sa uistite, že si do svojho šejku alebo koktejlu primixujete aj pár kúskov melónovej kôry.

Biela časť melónovej kôry sa výborne hodí aj do šalátov. Tvorí dobrú kombináciu s tuniakom alebo kuracím či morčacím mäsom.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>