Rady

Závisí chudnutie od krvnej skupiny?

Mnoho ľudí skúša rôzne typy diét a aj napriek tomu majú problém schudnúť alebo udržať si zdravie.

Zabúdajú však na to, že pre rôznych ľudí je vhodná iná diéta a nájsť tú správnu nie je vôbec ľahká úloha. Navyše to môže zabrať veľa času a námahy. To, čo je pre vás vhodné, do veľkej miery ovplyvňuje  vaša súčasná postava, denná rutina, zvyky a ďalšie faktory. Medzi jeden z takýchto faktorov, ktorý málokto berie do úvahy, je aj vaša krvná skupina. Doktor Peter J. D’Adamo preto vytvoril návod, ktorý je založený na krvných skupinách a osobnosti danej osoby.

Ako vysvetľuje:

„<em>Keď diskutujeme o diéte, nehovoríme nutne o pláne na chudnutie. Schudnutie je vedľajším efektom správne nastavenej diéty. Pod diétou však rozumieme širší okruh toho, akým spôsobom sa stravujeme.</em>“
<h2>Krvná skupina A</h2>
Ľudia s krvnou skupinou A uprednostňujú štruktúrovaný, rytmický a harmonický život. Sú radi obklopení pozitívnou a podporujúcou komunitou ľudí. Podľa doktora D’Adama je pre ľudí s touto krvnou skupinou nadmieru vhodná vegetariánska strava. Prechod od mäsitej na vegetariánsku stravu bude pre nich znamenať výrazný úbytok na váhe. Okrem toho verí, že ľudia s krvnou skupinou A by mali jesť čistú a čerstvú bio stravu.

„<em>Nedokážem ani dostatočne zdôrazniť, ako kriticky dôležitá je táto zmena stravovania pre citlivý imunitný systém týchto ľudí. S uvedenou diétou dokážu naštartovať imunitný systém a zastaviť rozvoj rôznych život ohrozujúcich chronických ochorení</em>“.
<h2>Krvná skupina B</h2>
<div class=“code-block code-block-1″>Podľa doktora D’Adama, ľudia s krvnou skupinou B „<em>majú silný potenciál na flexibilnosť a schopnosť prežívať v meniacich sa podmienkach. Sú však tiež náchylní na nerovnováhy, keďže sa v nich tvorí viac stresového hormónu kortizolu</em>“.</div>
Ako uvádza jeho návod, títo ľudia priberajú hlavne kvôli konzumácii jedál, ktoré ovplyvňujú ich metabolizmus, vrátane pšenice, arašidov, kuracieho mäsa, paradajok, kukurice, pohánky, šošovice a sezamových semienok. Doktor D’Adamo odporúča, aby ľudia s krvnou skupinou B vymenili kuracie mäso za jahňacie, králičie, kozie či baranie mäso, prípadne za zverinu.
<h2>Krvná skupina AB</h2>
Ľudia s krvnou skupinou AB majú podľa príručky nízku hladinu žalúdočnej kyseliny, čo ovplyvňuje hlavne trávenie mäsa. Nedostatočne strávené mäso sa potom mení a ukladá v tele v podobe tuku. Tento problém sa dá odstrániť tak, že budú jesť menšie porcie, no častejšie. Táto skupina ľudí by sa mala tiež vyhýbať alkoholu a kofeínu. Platí to hlavne v stresových situáciách. Je pre ne vhodné konzumovať potraviny ako sú mliečne výrobky, zelená listová zelenina, kvalitné fermentované tofu (nie priemyselne vyrábané) a tiež ryby a iné morské živočíchy.

Doktor D’Adamo im tiež odporúča, aby „<em>sa vyhýbali údeným a inak spracovaným mäsovým výrobkom. Tieto potraviny môžu u ľudí s nízkou hladinou žalúdočných kyselín spôsobovať rakovinu žalúdka</em>“.
<h2>Krvná skupina O</h2>
Oproti ľuďom s krvnou skupinou AB majú ľudia s krvnou skupinou O naopak, vyššiu hladinu žalúdočnej kyseliny. Sú preto lepší v trávení jedál bohatých na mäso a bielkoviny. Z uvedeného dôvodu môžu títo ľudia bez obáv jesť veľa mäsa. Na druhej strane by sa mali vyhýbať konzumácii veľkého množstva sacharidov a zvlášť zrnovín, ktoré premieňajú na tuk a triglyceridy.

Dr. D’Adamo odporúča, aby ľudia s krvnou skupinou O jedli chudé mäso, mäso v bio kvalite, ovocie a zeleninu. Navyše, mali by sa vyhýbať alkoholu, kofeínu, mlieku a pšeničným výrobkom.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>