Rady, Zdravie

Zdravé veľmi chutné ale aj nebezpečné! Verte alebo neverte, presne také môžu byť jahody! Dočítajte sa viac v našom článku.

Zdravé ale i nebezpečné!? Aké vitamíny obsahujú a aké účinky na zdravie majú tie správne jahody? Taktiež lesné jahody majú svoje čaro. Presvedčte sa. Jahody mňam a jahody fuj. Ako je to možné, že toto skvelé ovocie môže byť lahôdkou pre Vaše chuťové poháriky a vitamínovou bombou pre zdravie a zároveň môže byť nechutné a zdraviu škodlivé? Všetko záleží od toho aké jahody jete. Pozrieme sa z bližšia na to ako si správne jahody vybrať, ako ich uskladniť a samozrejme na to, aké vitamíny obsahujú, resp. aké účinky majú na zdravie, prípadne čo Vám hrozí, ak zjete nevhodné jahody.

A čo tak si poctivo nazbierať lesné jahody. Z nich môžete využiť nielen plody, ale i korienky alebo lístky na chutný jahodový čaj. A poznáte novo vyšľachtený druh jahody, tzv, jahodu supermarketovú?
<h3><strong>O jahodách</strong></h3>
Jahody sú drobné a chutné ovocie, ktoré sú plodom jahodníka. Jahody existujú už po stáročia, ale tie, ktoré jedávame vznikli až krížením a to po mnohých pokusoch – veď predsa, aby nám chutili. Jahoda je pre zdravie prospešná najmä vysokým obsahom vitamínu C a ďalších látok, ktoré napomáhajú celkovej vitalite tela. Bohužiaľ v posledných rokoch, keď sme začali nakupovať v supermarketoch sa kvalita jahód, či už do chuti alebo do obsahu vitamínov, začala uberať nesprávnym smerom. Takže ak si chcete stále vychutnať dobrú nezameniteľnú chuť jahôd, je potreba sa poobzerať po inom zdroji, alebo si ich dopestovať doma.
<h3><strong>Rozdelenie jahôd</strong></h3>
<strong>lesné jahody</strong> – asi každého poteší, keď pri prechádzke lesom natrafí na poctivé lesné jahody. Plody sú síce malé, ale o to chutnejšie. Pokiaľ na jahodu obyčajnú natrafíte v období od mája do augusta, môžete si natrhať lístky na chutný jahodový čaj. V alternatívnej medicíne sa využívajú aj korene, ktoré sa zbierajú v marci.

<strong>Jahody na domáce pestovanie</strong> – najlepšia voľba pre dosiahnutie ideálnej chuti v kombinácii s extra porciou vitamínov. Nie som síce záhradkár, ale rozdelenie je nasledovné:  jedenkrát rodiacie jahody – najväčšia úroda je na 2. rok, viackrát plodiace jahody – úrodu môžete očakávať 2 krát v roku, a potom stále plodiace jahody – najväčšia úroda je tiež v lete a na jeseň, ale i mimo tohto obdobia tam nejakú tú jahodu nájdete.

<strong>Jahoda supermarketová </strong> – tento druh je známy najmä tým, že na pohľad má najkrajšie a najväčšie plody, ktoré majú takmer identický tvar. Majú síce menej vitamínov a sú skoro bez chuti, ale môžu sa pochváliť tým, že majú v sebe zvýšený obsah pesticídov. Takže ak si chcete kúpiť ovocie aj pesticídy zároveň, jahoda supermarketová splní Vaše očakávania.
<h3><strong>Jahody obsahujú nielen vitamíny</strong></h3>
Je toho naozaj veľa čo obsahujú, dokonca sa jahody radia medzi najlepšie ovocia, čo sa do obsahu vitamínov týka. Obsahujú síce až do 90% vody, ale i vitamíny A, B, C, E a K, karotén, kyselinu listovú ale i minerály ako draslík, horčík, fosfor, železo, sodík, mangán a meď.  Najviac zastúpený je však vitamín C. Pokiaľ zjete 100 g jahôd, tak takéto množstvo pokryje odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka až na 125%.

<strong>Pesticídy v jahodách</strong>

Pesticídy sú strašiakom doby. Áno, už desaťročia sa používajú a aj sa stále budú, ale mám pocit, že je ich čoraz viac, ale sú čoraz sofistikovanejšie, v jahodách nevynímajúc.
<h3><strong>Účinky jahody :</strong></h3>
<ul>
<li>Posilňujú srdcovo-cievny systém, jahody chránia srdce a cievy, nielen kvôli obsahu draslíku</li>
<li>Majú detoxikačný účinok, obsahujú i vlákninu, ktorá napomáha očiste čriev a tým aj detoxikácii celého organizmu.</li>
<li>Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov napomáhajú posilňovať  imunitný systém a taktiež pôsobia ako prevencia proti rakovine</li>
<li>Jahody majú močopudný účinok, zlepšujú funkciu obličiek, zabraňujú zavodňovaniu organizmu</li>
<li>Pôsobia protizápalovo</li>
<li>Podporujú celkovú vitalitu tela, potláčajú únavu a malátnosť – osviežia jednoducho kedykoľvek.</li>
<li>Keďže obsahujú až do 90% vody, napomáhajú celkovej hydratácii tela, najmä počas horúcich dní</li>
<li>Vápnik dopĺňa živiny do kostí, zubov a podporuje rast vlasov a nechtov</li>
<li>Železo zabezpečuje krvotvorbu vhodný pri chudokrvnosti a anémii</li>
<li>Jahody sa využívajú aj v kozmetike, pre pozitívne účinky na pleť.</li>
</ul>
<strong>Jahody a ich vplyv na chudnutie</strong> – Jahody majú pozitívne účinky na chudnutie keďže odvodňujú telo a zabezpečujú správne fungovanie tela. Navyše obsahujú minimum kalórií. Každý deň zjedzte misku jahôd a tým zvýšite rýchlosť metabolizmu a podporíte chudnutie.
<h3><strong>Chutné jedlá z jahôd</strong></h3>
<strong>Osviežujúca jahôdka na olovrant, desiatu</strong> – Potrebujete: 200 g čerstvých jahôd, 2,5 deci nízkotučného mlieka a štipku škorice. Umyté čerstvé jahody vložte do vysokého pohára, pridajte mlieko so štipkou škorice a všetko dôkladne rozmixujte.

<strong>Maškrtný šalát na obed, večeru</strong> – Potrebujete: 200 g čerstvých jahôd, 1 ks kivi, 1 ks banán, citrónovú šťavu, 100 g bieleho jogurtu a 2 kocky horkej čokolády (min. 60% kakaa). Umyté, očistené jahody nakrájame na polky a vložíme do misky. Ošúpaný banán a kivi nakrájame na krúžky a pridáme k jahodám. Polejeme jogurtom, pridáme citrónovú šťavu a všetko spolu jemne premiešame. Na koniec postrúhame kocku čokolády na vrch šalátu.

<strong>Zdravé jahodové raňajky</strong> – Potrebujete: 150 g jahôd, 50 g malín, 100 g odtučneného tvarohu a 20 g pomleté vlašské orechy. Umyté jahody si nakrájajte na polky a vložte do misky. Pridajte tvaroh, maliny, orechy a všetko opatrne premiešajte.
<h3><strong>Ako si vybrať jahody?</strong></h3>
<ul>
<li>Jahody majú byť stredne veľké a „tučnejšie“</li>
<li>Majú byť tmavej lesklej farby – pokiaľ sú konce ešte zelenkasté alebo nažltlé, jahody nie sú ešte dozreté, stonky nesmú byť odstránené</li>
<li>Na dotyk nesmú byť  príliš mäkké, pokiaľ už sú začína sa v nich hnilobný proces a môžu obsahovať viac plesní a kvasiniek. Pokiaľ si ich kúpite balené, hneď ich doma pretrieďte.</li>
</ul>

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>